78153

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Josef Křapka (77.237.138.60) --- 22. 4. 2012
Re: Omámení včel při přestěhování

Dříve se doporučovalo přestěhovat včelstva na mezistanoviště vzdálené cca 10 km. Novější zkušenosti však potvrzují skutečnost, že je to zbytečné. Postupuj podle návodu který zde doporučuje A. Turčáni. Co je důležité, na původním stanovišti nesmí zůstat nic, co by připomínalo úl.
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57001


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 23. 4. 2012
Re: Omámení včel při přestěhování

"Dříve se doporučovalo přestěhovat včelstva na mezistanoviště vzdálené cca 10 km. Novější zkušenosti však potvrzují skutečnost, že je to zbytečné. Postupuj podle návodu který zde doporučuje A. Turčáni. Co je důležité, na původním stanovišti nesmí zůstat nic, co by připomínalo úl."



Zdá se, že to skutečně funguje, protože to tady v posledních cca dvou letech už doporučilo víc lidí.
Já bych jen doplnil, že na původním stanovišti by zřejmě ani nemělo zůstat nic, co by včelstva připomínalo i pachově. Takže nadbytečné stojany pod úly, všelijaké zbytky třeba uteplivek nebo dokonce nějaké zbytky rámků atd odklidit taky. Ještě tak týden, 14 dní se musí počítat s tím, že ojedinělé létavky budou létat na staré místo a teprve kdy tam nic nenajdoum poletí na nové.

Jinak nejlepší doba na přestěhování byla před zimou, těsně před příchodem silnějších mrazů a napadnutím sněhu nebo v první cca čtvrtině zimy při oblevě. Nebo pak ještě na jaře po prvním proletu a začátku plodování, kdy mají tak půl dm2 otevřeného plodu. Tehdy jsou včely slabé, okolní teplota nízká a při opatrném převozu třeba na ručním vozíku se ani nemusí vyrušit z zimního klidu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57003


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
a.turcani (94.229.32.130) --- 23. 4. 2012
Re: Omámení včel při přestěhování

Jinak nejlepší doba na přestěhování byla před zimou, těsně před příchodem silnějších mrazů a napadnutím sněhu nebo v první cca čtvrtině zimy při oblevě.

Radime, prečo nechceš pochopiť fakt, že môj spôsob presunu včelstiev a je jedno na akú vzdialenosť a ročné obdobie. Ja som aj tohoto roku presunul pre týždňom 4 včelstvá a na rôzne vzdialenosti a nemal s nimi žiadne problémy. A dostal som ďakovné e-maily aj od Vás, každý bol spokojný, pretože ani jeden nemal problémy. Radim, včely sa na miesto nevracajú na základe pachov, ale čisto na orientácii očami.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57016


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
R. Polášek (85.71.180.241) --- 24. 4. 2012
Re: Omámení včel při přestěhování

"Radime, prečo nechceš pochopiť fakt, že môj spôsob presunu včelstiev a je jedno na akú vzdialenosť a ročné obdobie. Ja som aj tohoto roku presunul pre týždňom 4 včelstvá a na rôzne vzdialenosti a nemal s nimi žiadne problémy. A dostal som ďakovné e-maily aj od Vás, každý bol spokojný, pretože ani jeden nemal problémy. Radim, včely sa na miesto nevracajú na základe pachov, ale čisto na orientácii očami."

Vy se chováte, jako by vám každý včelař platil za včelstvo, které přestěhuje podle vás, aspoň jedno euro.
Já uvádím jen alternativy, ať si každý vybere.

Každopádně ale přes zimu je přesun včelstev na krátkou vzdálenost nejvýhodnější. Pokud se nejedná o čas po období delších mrazů, kdy mají včely příliš plné výkalové váčky anebo je problém se sněhem či velkým blátem.
A nejvýhodnější je z těchto důvodů: Jednak včely jsou početně slabé a nemají plod, nebo ho mají málo, úly jsou malé, lehké a tak se s nimi dobře manipuluje. Jednak je nižší teplota a tak včely jsou apatičtější a málo se rozrušují, při šetrné práci a vhodně vybraném období dokonce opatrné ruční přemístění ani nemusí zaznamenat a po umístění na nové místo ani nevylétnou. A nakonec pokud je po přesunu takové počasí, kdy aspoň týden nevylétají, potom na novém stanovišti létavky vylétnou, zorientují se na něm a o starém stanovišti už prakticky nevědí, i kdyby bylo hned vedle.
Proto je toto období vhodné pro různé malé úpravy stanoviště, přemísťování a vzájemné přehazování úlů se včelstvy nebo přemísťování včelstev na malou vzdálenost.

Nehodí se akorát tolik na přemísťování na větší vzdálenost,kdy se včely vezou třeba hodinu na přívěsném vozíku za autem, mohou se při tom dost rozrušit a potom na novém stanovišti pravděpodobně potřebují vhodné teplé počasí, aby se mohly proletět. S tím ale zkušenosti nemám.

Zkušenosti mám právě s tím přehazováním úlů nebo s jejich přemísťováním na malou vzdálenost. Vezl jsem třeba úl se včelami v zimě na ručním vozíku dva kilometry daleko. Byla to lesní a polní cesta, teplota kolem nuly , na cestě buď blátivé koleje nebo 10 - 15 centimetrů sněhu. Včelky byly úplně potichu a na novém místě se ani neobtěžovaly vylézt z úlu.... Vyletěly až zmizel sníh....
Co ještě může být lepší metoda přemísťování včelstev než takováhle....

Jinak si myslím, že se s tím přemísťováním obvykle dělá zbytečně moc humbuku.
Včelstvo se přemístěním nemůže zničit, pokud se třeba nadměrnými otřesy neutrhnou rámky nebo se příliš rozrušené včelstvo nepřehřeje nebo neudusí. A to by muselo být hodně nešetrné přemístění.
Jinak se nic neděje. Maximálně včelstvo ztratí většinu létavek, třetinu, polovinu včel a potom tu ztrátu měsíc až dva dohání. Případně v období loupeže může být vyloupeno. Ale to by zase byla dost velká nedbalost.
Jinak se prostě nic neděje.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57020


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Stonjek (213.151.87.2) --- 24. 4. 2012
Re: Omámení včel při přestěhování

Musím souhlasit s Antonem. Teď jsem stěhoval 2 včelstva z ležanů do Dadantů asi o 4 m vedle. Normálně jsem je tam přeskládal ležan otočil do trávy a zabouchal a do 10 min bylo vše jak má být. Ležany ruším, kdo je chce jsou jeho/grátis/. I v chovu matek jsou již překonané! Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57021


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu